„ზანგეზურის დერეფანი“ 2030 წლისთვის შეიძლება ამუშავდეს - თურქეთის ტრანსპორტის მინისტრი
„ზანგეზურის დერეფანი, შესაძლოა, 2030 წლისთვის ამუშავდეს“, - განუცხადა მან თურქეთის ახალი ამბების სახელმწიფო სააგენტო Anadolu-ს.
მინისტრმა განაცხადა, რომ პროექტის განხორციელება დაიწყო შეერთებული შტატების მონაწილეობით და ელიან პროგრესს არაერთი მიმართულებით.
მისი თქმით, 2025 წელს თურქეთმა დაიწყო ყარსი-იღდირი-არალიქი-დილუჩუს რკინიგზის მშენებლობა, რაც მნიშვნელოვანია ამ პროექტის ფარგლებში; ამასთან, განაცხადა, რომ თავის მხრივ, აზერბაიჯანიც მუშაობს რკინიგზის ნახიჭევანის სექციაზე.
აგვისტომ 224 კმ-იანი რკინიგზის მშენებლობა 2025 წლის აგვისტოში დაიწყო.
სომხეთი, - რომელიც პროექტის ერთ-ერთი მხარეა, - თავის მხრივ, ეწინააღმდეგება ტერმინი „ზანგეზურის დერეფნის“ გამოყენებას, რადგან მსგავსი ტოპონიმი სომხურ ენაში არ გამოიყენება და ტერიტორია სიუნიქის პროვინციაა.
სომხეთის უშიშროების საბჭოს მდივანმა არმენ გრიგორიანმა 2025 წლის 6 დეკემბერს დოჰაში მიმდინარე ფორუმზე კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი ერევნის მიუღებლობას ამ ტერმინის მიმართ.