„საერთაშორისო პროექტებში დამოუკიდებელი ლაბორატორია არ მონაწილეობს - მართვის პროცესები სხვანაირად არის გაწერილი და ძალიან ბევრი შავი ხვრელია“ - ამირან მამუჭაძე
•20 ნოემბერი, 2025•ავტორი: ბიზნესპრესნიუსი👁️6
„ლაბორატორიის საკითხი არის პოზიტიური ცვლილება“ - ასე აფასებს „ბლექ სი გრუპის“ დირექტორი, ამირან მამუჭაძე „პალიტრანიუსისა“ და რადიო „პალიტრას“ გადაცემაში „საქმე“ მშენებლობის ხარისხის მაკონტროლებელი ლაბორატორიის შექმნის ინიციატივას.
ცნობისთვის, ინფრასტრუქტურის სამინისტრო თბილისში ხარისხის მაკონტროლებელი ლაბორატორიის შექმნას გეგმავს. უწყების ცნობით, ახალი ლაბორატორია სამშენებლო მასალებისა და ობიექტების ხარისხის შემოწმებასა და კონტროლს უზრუნველყოფს.
როგორც ამირან მამუჭაძე აღნიშნავს, მონიტორინგის ჯგუფი უკვე მომზადებულ, დამტკიცებულ და შეთანხმებულ სამუშაო პროცესს გადაამოწმებს, რაც სამშენებლო სამუშაოების ხარისხზე დადებითად აისახება.
გარდა ამისა, მანვე დასძინა, რომ საერთაშორისო პროექტებში მართვის განსხვავებული მექანიზმები მოქმედებს, ამასთანავე, განსხვავდება ლაბორატორიული შემოწმების მექანიზმები და არსებობს ბევრი „შავი ხვრელი“. ამირან მამუჭაძეს მიაჩნია, რომ სამინისტროს მხრიდან მაკონტროლებელი ლაბორატორიის შექმნა, ხარისხის კუთხით არსებულ ხარვეზებს აღმოფხვრის.