რუბიომ და ბაირამოვმა განიხილეს სომხეთ-აზერბაიჯანის ნორმალიზაციის პროცესი და „ტრამპის მარშრუტი“
სახელმწიფო დეპარტამენტის სპიკერის მოადგილის, ტომი პიგოტის განცხადებით, მარკო რუბიომ დადებითად შეაფასა აზერბაიჯანის მთავრობის მიერ სომხეთისთვის საწვავის მიწოდება.
მან ეს შეაფასა, როგორ „მნიშვნელოვანი ჟესტი, რომელიც აჩვენებს აზერბაიჯანის მუდმივ ერთგულებას სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ისტორიული სამშვიდობო შეთანხმების მიმართ, რომელიც პრეზიდენტმა ტრამპის დამსახურებით შედგა 2025 წლის 8 აგვისტოს თეთრ სახლში“.
ამავე წყაროს ცნობით, „სახელმწიფო მდივანმა და საგარეო საქმეთა მინისტრმა სამხრეთ კავკასიის რეგიონში მშვიდობისა და კეთილდღეობის ხელშეწყობის მიზნით ნდობის აღდგენის სხვა ზომებიც განიხილეს და აშშ-აზერბაიჯანის ურთიერთობებში პოზიტიური განვითარება შეაქეს“.
ჯეიჰუნ ბაირამოვმა X-ზე დაწერა: „საუბარი შეეხო ორმხრივ თანამშრომლობას, სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიის პერსპექტივებს, რეგიონულ განვითარებას და აზერბაიჯან-სომხეთის ნორმალიზაციის პროცესს, მათ შორის TRIPP-ის ინიციატივის განხორციელების მნიშვნელობას“.