როცა საერთო ინფლაცია დაბალია, მაგრამ სურსათი ძვირდება, მოსახლეობისთვის სტატისტიკა დაუჯერებელი ხდება - არჩილ იაკობაშვილი ინფლაციის დათვლის მოდელზე (BMG)
„რამდენად სანდო არის ინფლაციის ის მონაცემები, რომელსაც სტატისტიკის ეროვნული სამსახური აქვეყნებს და რამდენად შეუძლია მთავრობას, ეროვნულ ბანკს და მომხმარებელს საქსტატის ინფორმაციაზე დაყრდნობა?“ - ეს კითხვა 2007-2024 წლებში საქართველოს ეროვნული ბანკის საერთაშორისო სავალუტო რეზერვების პორტფელის მენეჯერმა, ეკონომიკის პროფესორმა არჩილ იაკობაშვილმა BMGTV-ის გადაცემა „წერტილში“ დასვა, სადაც ინტერვიუს მთავარი თემა სურსათის ფასებთან დაკავშირებით მთავრობის მიერ დაწყებული ანტიინფლაციური კამპანია იყო.არჩილ იაკობაშვილის არგუმენტები ეხება არა მხოლოდ რიცხვების სიზუსტეს, არამედ იმ ინფლაციის დათვლის მოდელს, რომელიც მისი აზრით, მოძველებულია და მანიპულაციის სივრცეს ტოვებს.„ჩემი აზრით, პრობლემა არის სამომხმარებლო ფასების ინდექსის მოდელში, რომელიც არის 2005 წელს შემუშავებული, რომელიც არის სტატიკური და უნდა იყოს დინამიკური მოდელი. ამდენად, არსებული მოდელი ორგვარ პრობლემას ქმნის: