რომის პაპი თვლის, რომ ვენესუელის ხალხის კეთილდღეობა ყველაზე მთავარი უნდა იყოს
ვატიკანში წმინდა პეტრეს მოედანზე „ანგელოზის ლოცვის“ შემდეგ, პირველმა ამერიკელმა პაპმა შეკრებილ საზოგადოებას უთხრა, რომ „საყვარელი ვენესუელელი ხალხის კეთილდღეობა ყველა სხვა მოსაზრებაზე მაღლა უნდა იყოს“.
ამით უნდა დაიძლიოს ძალადობა, მას უნდა მოჰყვეს „სამართლიანობისა და მშვიდობის გზაზე დადგომა, ქვეყნის სუვერენიტეტის გარანტია, კონსტიტუციით გათვალისწინებული კანონის უზენაესობის უზრუნველყოფა, თითოეული მოქალაქის ადამიანისა და სამოქალაქო უფლებების პატივისცემა და თანამშრომლობის, სტაბილურობისა და ჰარმონიის მშვიდობიანი მომავლის აშენება, განსაკუთრებული ყურადღება კი უღარიბეს ადამიანებზე უნდა იყოს, რომლებიც რთული ეკონომიკური მდგომარეობის გამო იტანჯებიან“.პაპის განცხადება კარაკასში ამ ქვეყნის პრეზიდენტის მადუროს დაკავებიდან ერთი დღის შემდეგ გაკეთდა. აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა მანამდე განაცხადა, რომ აშშ დაიწყებს „ვენესუელის მართვას და მისი ნავთობის მარაგების გამოყენებას“.