რა ვიცით „სამშენებლო კომპანია N1“-ზე, რომლის ხელმძღვანელებიც ბიუჯეტისთვის დიდი ოდენობით ზიანის მიყენების ფაქტზე დააკავეს
•19 ნოემბერი, 2025•ავტორი: ბიზნესპრესნიუსი👁️1
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა სახელმწიფო ბიუჯეტისთვის დიდი ოდენობით ზიანის მიყენების ფაქტზე ოთხი პირი დააკავა.
უწყების ცნობით, დაკავებულებს დიდი ოდენობით სახელმწიფო სახსრების თაღლითურად დაუფლებას, თაღლითობაში დახმარებასა და ყალბი ოფიციალური დოკუმენტების დამზადება-გამოყენებას ედავებიან.
„გამოძიებით დადგენილია, რომ დაკავებულმა პირებმა, შპს „სამშენებლო კომპანია №1“-ის ხელმძღვანელებმა, 2020 წელს გაიმარჯვეს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მიერ გამოცხადებულ ტენდერში, რომელიც სამტრედიის მუნიციპალიტეტში მდებარე ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესიული კოლეჯის სრულ რეაბილიტაციას ითვალისწინებდა. ტენდერის საერთო ღირებულება შეადგენდა 6 632 130 ლარს. შესრულებული სამუშაოებისთვის კომპანიას გადაეცა 3 432 520 ლარი, თუმცა სამუშაოები სრულად არ დასრულებულა და ხელშეკრულება შეწყდა.