„ყველას ერთი და იგივე რომ მოსთხოვო, საბჭოთა კავშირს მივიღებთ - დაშტამპულ შენობებს, რომლებიც ერთმანეთისგან არაფრით განსხვავდება“
•23 დეკემბერი, 2025•ავტორი: ბიზნესპრესნიუსი👁️3
„ყველას ერთი და იგივე რომ მოსთხოვო, საბჭოთა კავშირს მივიღებთ. მივიღებთ დაშტამპულ შენობებს, რომლებიც ერთმანეთისგან არაფრით განსხვავდება“, - ასე ეხმაურება „ბიზნესპრესნიუსთან“ შენობა-ნაგებობის ესთეტიკურ მახასიათებლებთან დაკავშირებულ ახალ დადგენილებას „მწვანე ინვესტიციების” დამფუძნებელი გივი კორინთელი.
ცნობისთვის, მთავრობამ შენობა-ნაგებობის ესთეტიკური მახასიათებლების დადგენის წესი დაამტკიცა.
შენობა-ნაგებობის ესთეტიკური მახასიათებლების დადგენის წესით განსაზღვრულია ფასადის, სახურავის, ღობის, ფერების პალიტრის, ლანდშაფტის ინტეგრაციის, ქუჩების ესთეტიკის, ვიზუალური იერარქიის, დასახლების ხედის (ურბანული სილუეტის), მხატვრული დეტალების, ურბანული დიზაინის და სხვა ელემენტების ურთიერთშესაბამისობა. წესები 2026 წლის 1-ელ ივლისამდე სარეკომენდაციო ხასიათისაა, 1-ელი ივლისიდან კი სავალდებულო იქნება.
როგორც გივი კორინთელმა „ბიზნესპრესნიუსს“ უთხრა, ცვლილებები მნიშვნელოვან გავლენას არ იქონიებს მშენებლობის ხარჯვით ნაწილზე, თუ არ განისაზღვრა სამშენებლო მასალებთან დაკავშირებული დამატებითი შეზღუდვებიც.