•19 იანვარი, 2026•ავტორი: ბიზნესპრესნიუსი👁️0
ყულევის ტერმინალმა, რომელსაც აზერბაიჯანის სახელმწიფო ნავთობკომპანია SOCAR მართავს, 2025 წელს სულ 2.2 მლნ ტონა ნედლი ნავთობი და ნავთობპროდუქტები, ასევე, ნავთობგაზისა და ნავთობქიმიური მრეწველობის პროდუქცია გადატვირთა.
მონაცემებს Trend კომპანიაზე დაყრდნობით ავრცელებს.
კერძოდ, SOCAR-ის ცნობით, „ნედლი ნავთობის გარდა, საანგარიშო პერიოდში ტერმინალმა ისეთი ნავთობქიმიური პროდუქცია გადატვირთა, როგორიც არის პარაქსილენი და პროპილენი, ასევე, ბენზინი, დიზელის საწვავი, თხევადი ნავთობაირი (LPG), საავიაციო საწვავი JET A-1, ნავთი, მეთანოლი, ნაფთა და ნავთობგაზის სხვა პროდუქტები.“
SOCAR, ასევე, აცხადებს, რომ 2025 წელს ტერმინალის ინფრასტრუქტურის განვითარების მიზნით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა. კერძოდ, დამტკიცდა საბოლოო საინვესტიციო გადაწყვეტილება რეზერვუარების ახლადდაგეგმილ პარკ #7-ზე ოთხი ახალი რეზერვუარის მშენებლობისთვის, რომელთაგან თითოეული 20.000 კუბურ მეტრ ტევადობისაა. წინასწარი საინჟინრო დაპროექტების ეტაპი დასრულდა და მშენებლობისთვის სატენდერო პროცესი დაიწყო.