ყაზახეთში წელს ასობით საქმე აღძრეს რუსეთის მხარეს საომრად უკრაინაში წასულთა წინააღმდეგ
წელს ყაზახეთში სარეკორდოდ ბევრი, 700-მდე საქმე აღძრეს ქვეყნის იმ მოქალაქეთა წინააღმდეგ, რომლებიც უკრაინაში წავიდნენ, რუსეთის მხარეს საომრად - იუწყება "მედიაზონა" პროექტ "მშვიდობით, იარაღოსთან" ერთობლივი დათვლის შედეგების საფუძველზე.
სასამართლოებს იდენტური განაჩენები გამოაქვთ როგორც გასამხედროებული ჯგუფის, "ვაგნერის" დაქირავებული მებრძოლებისთვის, ისე იმ პირებისთვის, რომლებმაც თავდაცვის სამინისტროსთან გააფორმეს კონტრაქტები. ყაზახეთის სისხლის სამართლის კოდექსის თანახმად, ყველა მათგანმა "განახორციელა დანაშაულებრივი განზრახვა" ომში მონაწილეობით - ნათქვამია პუბლიკაციაში.
ამ დრომდე ამგვარი საქმეების რიცხვი ყაზახეთში წელიწადში რამდენიმე ათეული იყო, მაგრამ 2025 წლის დასაწყისიდან - მას მერე, რაც უკრაინის ერთ-ერთმა პროექტმა სავარაუდო დაქირავებული მებრძოლების პირადი მონაცემები გამოაქვეყნა - ვითარება შეიცვალა, წერს "მედიაზონა".