აშშ-მა თავის მოქალაქეებს მოუწოდა დაუყოვნებლივ დატოვონ ირანი
აშშ-მა თავის მოქალაქეებს მოუწოდა, დაუყოვნებლივ დატოვონ ირანი. შეტყობინება 13 იანვარს გამოჩნდა თეირანში აშშ-ის ვირტუალური საელჩოს ვებსაიტზე.
"დაუყოვნებლივ დატოვეთ ირანი. შეიმუშავეთ ირანის დატოვების გეგმა, აშშ-ის მთავრობის დახმარების გარეშე. თუ ვერ ახერხებთ წასვლას, იპოვეთ უსაფრთხო ადგილი თქვენს საცხოვრებელ სახლში ან სხვა შენობაში. მოიმარაგეთ საკვები, წყალი, მედიკამენტები და სხვა აუცილებელი ნივთები“, - ნათქვამია განცხადებაში.
აშშ-ს მოქალაქეებს აფრთხილებენ, რომ მოსალოდნელია ინტერნეტის განგრძობადი წყვეტა, რის გამოც ურჩევენ უსაფრთხო საკომუნიკაციო საშუალებების მოძიება დაგეგმონ, ასევე განიხილონ ირანის დატოვების შესაძლებლობა სომხეთის ან თურქეთის გავლით.
აშშ-ს ირანთან დიპლომატიური და საკონსული ურთიერთობა არ აქვს. იარნაში აშშ-ის ინტერესებს წარმოადგენს შვეიცარიის მთავრობა თეირანში მათ საელჩოს მეშვეობით.
მედიის თანახმად, მსგავსი განცხადება აშშ-ის ვირტუალური საელჩოს ვებსაიტზე 2025 წლის15 ივნისსაც გამოჩნდა, 22 ივნისის ღამით კი, ვაშინგტონმა ირანის ბირთვული ობიექტები დაბომბა.