•14 იანვარი, 2026•ავტორი: Tabula👁️1
აშშ-სა და სომხეთის მთავრობებმა 13 იანვარს ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს "საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისთვის ტრამპის მარშრუტის (TRIPP)" იმპლემენტაციის სამუშაო ჩარჩოს გამოქვეყნების შესახებ.
"ეს დოკუმენტი არის უახლესი ნაბიჯი 2025 წლის 8 აგვისტოს თეთრ სახლში აღებული ვალდებულებების შესასრულებლად, რათა სამხრეთ კავკასიაში ხანგრძლივი მშვიდობის იდეა წინ წავიდეს." - წერია ერთობლივ განცხადებაში.
ცნობისთვის, აგვისტოში აშშ-ს პრეზიდენტ დონალდ ტრამპს ექსკლუზიური უფლებები მიენიჭა, რათა აშშ-მ უხელმძღვანელოს პროექტ "ტრამპის მარშრუტს საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისთვის" (TRIPP), რომელიც სომხეთის გავლით აზერბაიჯანს ნახიჩევანის ექსკლავთან დააკავშირებს.
ტრამპის მარშრუტი, სამშვიდობო შეთანხმება – სომხეთ-აზერბაიჯანის ისტორიული სამიტი ვაშინგტონში
მხარეების განცხადებით, ე.წ. "ტრამპის მარშრუტის" იმპლემენტაციის სამოქმედო ჩარჩო "ხაზს უსვამს სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და ორმხრივი ურთიერთობის მნიშვნელობას TRIPP-ის ზოგადი წარმატებისთვის".