•20 ნოემბერი, 2025•ავტორი: ბიზნესპრესნიუსი👁️5
ხელოვნური ინტელექტის სომხურმა სტარტაპმა Firebird-მა ამერიკის მთავრობისგან თანხმობა მიიღო Nvidia-ს ჩიპების სომხეთში ექსპორტისთვის, რაც ხელოვნური ინტელექტის ინფრასტრუქტურის შექმნის გლობალური მცდელობის ნაწილია.
როგორც Bloomberg-ი წერს, რეგიონში პირველი მასშტაბური ხელოვნური ინტელექტის მონაცემთა ცენტრის მშენებლობაც იგეგმება, რომელზეც Nvidia-მ გეგმა მიმდინარე წლის ივნისში წარადგინა.
უკვე ცნობილია, რომ პროექტი მოიცავს 500 მილიონი დოლარის საწყის ინვესტიციას და 100 მეგავატ სიმძლავრეს, Dell Technologies-ის ხელოვნური ინტელექტის სერვერებისა და Nvidia-ს Blackwell პროცესორების გამოყენებით.
კომპანია Firebird-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა და თანადამფუძნებელმა, რაზმიგ ჰოვაგიმიანმა განაცხადა, რომ პირველი ფაზის ექსპლუატაციაში შესვლა მომავალი წლის მეორე კვარტალში იგეგმება.
Firebird ერთ-ერთია Nvidia-ს მრავალი პარტნიორიდან, რომელიც ცდილობს მაღალი ხარისხის მონაცემთა ცენტრების შექმნას შორეულ რაიონებში, რათა ხელოვნური ინტელექტისა და მისი დამხმარე გამოთვლითი ინფრასტრუქტურის დანერგვას ხელი შეუწყოს.